Lubię czytać...
Od dziecka uwielbiałam książki,gdy byłam mała zawsze na dobranoc mama czytała mi przeróżne książki Jana Brzechwy i Hansa Christiana Andersena. Dość często czytając książki ludzie nie zastanawiają się nad ich sensem i interpretacją. Uznają książke za dobrą i na tym się kończy. Jednak,że autorzy wielu książek piszą je nie bez powodu a w jakimś celu. Chociażby tak bardzo nie lubiane przez nas - uczniów lektury szkolne. Autorzy zawierają w nich wiele wątków z życia i społeczeństwa.Pokazują nam postawy bohaterów w których zwierają ludzkie zakochawania,przynależności do społeczeństwa,określają czasy w których żyli,ukazują nam czasy przez ,które sami autorzy przeszli. Dzięki czytaniu książek możemy polepszyć swoją wiedzę,wzbogacić słowinctwo a nawet i poprawić pamięć.
Jay Asher - 13 Powodów
Autor w swojej książce opisał problemy z jakim spotyka się dzisiejsze pokolenie młodzieży. Głowna bohaterka Hannah Baker boryka się ze swoimi problemami,które są spowodowane złośilowścią rówieśników oraz niezrozumieniem przez innych co popycha ją do popełnienia samobójstwa. Przed dokonaniem tragicznego czynu nagrywa 13 kaset na których znajdują się powody dla których posunęła się do tego między innymi gwałty,przemoc i alkohol. Jest to przykład zachowań dzisiejszej młodzieży i ukazanie tego jak tragicznie może skończyć się takie zachowanie.
Anna Herbich - Dziewczyny z powstania
Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie w czasie 63 dni heroicznej bitwy. Pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet.
Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Godzina „W” zastała kobiety w codziennych sytuacjach: na ulicach, w szkołach, w domach. Walczyły wszystkie, każda na swój sposób. Ratowały rannych, chroniły swoje dzieci, chwyciły za broń. Umawiały się na randki w cieniu spadających bomb, brały śluby w białych kitlach sanitariuszek zamiast sukien. Odniosły największe zwycięstwo – przeżyły.
William Richter - Podwójna tożsamość
Ksiązka opowiada o losach Wally,która pochodzi z Rosji. Jej mama oddała ją do domu dziecka, kiedy ta była jeszcze niemowlęciem. Pewnego dnia zastała wyrwana z jedynego świata jaki znała i znalazła się w Ameryce, w nowym domu i rodzinie, która ją przygarnęła. Z wiekiem zatraciła język i poczucie przynależności, ale im była starsza, tym większą czuła złość i bunt. Gdy ma szesnaście lat zaczyna pomieszkiwać na ulicy. Kiedy poznaje niebezpieczną tajemnicę związaną z jej matką, naraża się na niebezpieczeństwo i nie spocznie, dopóki nie pozna prawdy. Książka budzi w odbiory wiele emocji. Pokazuje zdeterminowaną nastolatkę,która jest w stanie zrobić wiele by dowiedzieć się prawdy kim tak naprawdę jest.